Pages

Thursday, September 30, 2010

Drupal

Drupal je jedna od najpopularnijih besplatnih CMS aplikacija koju mozete naci. To što je besplatna ne znaci da ima manje mogucnosti od komercijalnih aplikacija.
Drupal je izuzetno lako instalirati. Preduvjet za instalaciju je MySQL baza podataka i instaliran PHP programski jezik. Dovoljno je raspakirati arhivu koju ste skinuli sa http://www.drupal.org/ u direktorij na koji je postavljano ime vaše domene. Nakon toga otkucate u browseru ime domene i upišete podatke o bazi podataka i instalacija je gotova.
Ako želite da napravite interaktivnu web stranicu, na kojoj ce i posjetitelji moci ostaviti svoje komentare, ili cak pisati svoje blogove ili tekstove, onda je Drupal idealan za vas. Za svakog korisnika je moguce podesiti što smije i može raditi ili gledati na stranici.
Za drupal takoder postoji veliki broj besplatni grafickih template-a. tako da se necete morati puno brinuti oko izgleda vaše stranice. Dovoljno je da odaberete template koji vam se svida i nakon toga se možete posvetiti sadržaju vaše stranice, što je mnogo važnije.

O ova web stranica je napravljena u drupalu.



View the original article here

Provjera teksta na internetskim stranicama

Ovo "internetskim" sam namjerno napisao, jer se korektor teksta buni kada napišem "internet stranicama".

Dakle kada pišete clanke i tekstove za vaše stranica, a naravno i inace bilo što u browseru / pregledniku, jaaako je poželjno da pregledate tekst i ispravite nepravilno pisane rijeci. To se zove provjera teksta, provjera sricanja rijeci.

Time, ne samo da je tekst razumljiviji, citkiji i prihvatljiviji (necu reci kulturniji), nego i tražilice (search engine) ga mogu bolje indeksirati i odrediti kojim jezikom je tekst, stranica pisana. (zašto je to važno, o tome sigurne piše tu negdje na www.kako-lako.com)

Prvi korak
Otvorite Firefox. Naravno da koristite Firefox kao preglednik. Ako ne, pocnite.

Drugi korak (Opis je za Firefox 2.0.0.6)
Kliknite gore na Extras + Add-ons, to otvori Add-ons (dodatke) dijalog.

Kliknete na link dolje desno njem. Erweiterungen herunterladen. Engleski bi bilo npr. Add-On download.

Tako dodete na stranicu dodataka https://addons.mozilla.org/de/firefox/

Negdje lijevo u sredini pronadjete njem. Wörterbücher ili Dictionarys. te u listi pronadete željeni jezik Croatian - Hrvatski. (ma ima i cirilica naravno)

Lista je "inteligentno" sortirana po izvornom nazivu jezika.
tj. pod "h" u drugom stupcu. Naravno da sam triput morao gledati dok sam našao...

kliknete na "Installieren", i pojavi se mali dijalog o Software-Installieren. Dalje naravno opet Installieren.

Kada je finito, trebate restartati Firefox kako bi instalacija završila.

Test
Dakle otvorite neku stranicu gdje želite upisati poruku ili komentar. Pišete, a kao u normalnom svijetu, Firefox vam podcrtava nepravilne rijeci.

Naravno, kao i svaki program, niti ovaj nije idealan, ali ce pomoci da Vam tekstovi budu kvalitetniji.

pozdrav i dobro pisanje.
Drazen

P.S. naravno da ako želite biti cool, pisati kao što svi cooleri pišu, morati cete dodati Vaše izraze i konstrukcije u rjecnik.

------
Dupor Software Services Wien,
Internetseite, Homepage, Webseite für Sie.



View the original article here

Wednesday, September 29, 2010

Izaberite ime za svoju domenu

Prvi korak u izradi Vaše web stranice je izbor imena domene. Domena se sastoji od dva ili više dijelova razdvojenih tockom, npr. www.moja-domena.com . Drugi dio domene je oznaka grupe(top level domain) kojoj domena pripada. Najpopularnije grupe su .com (commercial), .info, .net, .org (organization), .gov (goverment), .edu (education). Postoje takodjer grupe koje oznacavaju regionalnu pripadnost domene, najcesce sa oznakom drzave. Tako .hr domene oznacavaju web stranice iz Hrvatske, .yu domena oznacava Jugoslaviju (sada Srbiju, ne znam da li Srbija ima novu domenu), .ba je Bosna i Hercegovina i tako dalje.
Na internetu sada vec postoje milijuni web stranica, i vrlo vjerovatno da je ime koje biste željeli da rezervirate za svoju domenu vec zauzeto. Ako želite da ime domene bude na engleskom i da završava na .com, vrlo cete teško pronaci slobodno ime. Na srecu, možete kombinirati dvije ili više rijeci, i tada je vec puno lakše.

Pravila o imenima domena:

Ime domene sastoji se samo od znakova iz skupa koji cine: 26 slova engleske abecede (pri cemu se ne razlikuju velika i mala slova), znamenke "0"-"9" i znak "-"; sastoji se od najmanje 2, a najviše 65 znakova; prvi i zadnji znak u nizu ne može biti "-".

Registracija domene se može izvršiti kod ovlašcenog registratora.

Više o registraciji .hr domena:
Tipovi domena: http://www.dns.hr/pregled_domena.html
Procedura: http://www.dns.hr/registracija.html
Registracija domene za fizicku osobu je besplatna, ali moguce je registrirati samo jednu domenu.

Mnogo je jednostavnije registrirati .com, .net, .info, .org ili .biz domenu. Za registraciju tih domena sve što Vam je potrebno je kreditna kartica i citav posao možete završiti za nekoliko minuta. Cijena domena nije velika, krece se izmedu 8 - 20 dolara za godinu dana. Najcešce je oko 10 dolara. Mnogi hosting provajderi daju besplatnu registraciju domene ako platite za hosting.



View the original article here

Kako da probate na svom kompjuteru

Ako želite da probate kako da napravite web stranicu na svom kompjuteru, to možete napraviti vrlo jednostavno.
Potrebno je da skinete nekoliko besplatnih programa sa interneta i da ih instalirate. Zapravo, instalacija nije ni potrebna, dovoljno je da raspakirate zip fajl, i vec je sve spremno.
Da biste mogli instalirati Joomla-u ili Drupal (ili neku drugu CMS aplikaciju) trebace vam Apache Web Server, MySQL baza podataka i PHP programski jezik. Ako kojim slucajem imate Linux na vašem kompjuteru, vjerovatno je da je to vec unaprijed instalirano. Ukoliko želite da te aplikacije instalirate posebno na vašu windows mašinu, to može biti dosta zahtjevno. Na srecu postoji jedan paket u kojem su sve pomenute aplikacije, i koji možete instalirati u roku od nekoliko minuta. To je xampp.
Ovaj paket možete skinuti s ove adrese: http://www.apachefriends.org/en/xampp.html
Kliknite na "XAMPP for Windows" i tamo downloadujte XAMPP paket (za to ce vam trebati brza internet veza, jer je paket oko 85 MB).
Postoji više nacina instalacije, ali moja omiljena je da samo raspakujem zip fajl u direktorij koji želim.
Najjednostavnije je da to bude c:\xampp ili d:\xampp. U tom slucaju ne morate da pokrenete setup program. Ako zip arhivu raspakujete u neki drugi direktorij, potrebno je da pokrenete setup program (setup_xampp.bat) koji se nalazi u direktoriju gdje ste raspakovali arhivu. Setup program ce samo podesiti nekoliko parametera i završiti ce u roku od 1 ili 2 sekunde.
Nakon toga odete u direktorij i pokrenete xampp-control.exe. Umjesto tog programa možete pokrenuti xampp_start ili posebno mysql_start + apache_start.
xampp-control je kontrol centar za xampp aplikacije. Iz njega možete pokrenuti Apache Web server i MySQL bazu podataka.
Nakon što pokrenute ta dva programa, kliknite na admin dugme pokraj Apache modula. To ce vam otvoriti xampp stranicu u vašem browseru. Ta web stranica vec dolazi sa vašeg kompjutera! Tu stranicu možete otvoriti direktno tako da u browseru napišete http://localhost/xampp/ (zapamtite da prije toga trebate pokrenuti xampp, odnosno apache i MySQL).
Da biste instalirali Joomla-u ili Drupal potrebno je da napravite bazu podataka. To je vrlo jednostavno. Na xampp stranici kliknite na phpMyAdmin (na lijevoj strani, u Tools meniju). Kada vam se otvori ta stranica (http://localhost/phpmyadmin), sve što trebate je da upišete ime nove baze podataka u polje ispod "Create New Database" natpisa i stisnete "Create" dugme pored toga. Ime može biti npr. joomla, ako instalirate joomla CMS aplikaciju, ali i bilo što drugo (mojabaza ili drupal ili ...).
Slijedeci korak je instalacija CMS aplikacije. Ovdje cu opisati kako da instalirate Joomla CMS aplikaciju, ali instalacija Drupala je vrlo slicna (instalacija je cak i nešto jednostavnija, ali je kasnije podešavanje malo komplikovanije).
Prvo treba da skinete instalacioni paket. To možete uciniti sa http://www.joomla.org. Na lijevoj strani stranice cete naci "Download latest" link. Ja vam preporucujem da skinete posljednju verziju 1.0.x serije (momentalno to je 1.0.13), zat što za tu verziju ima puno više template i modula. Verzija 1.5 još nije zvanicno predstavljena, a i proci ce još neko vrijeme prije nego što budete imali na raspolaganje sve što sada ima za verziju 1.0.
Za one koji nemaju iskustva sa razlicitim formatom arhiva, najlakše je da skinu zip (Joomla_1.0.13-Stable-Full_Package.zip). Nakon što skinete arhivu napravite novi direktorij u c:\xampp\htdocs (ako ste xampp instalirali u c:\xampp) pod imenom joomla. Raspakujte fajl koji ste skinuli u taj novi direktorij. (Joomlu prevedenu na hrvatski možete skinuti ovdje: )
Slijedeci korak je instalacija Joomle. Jednostavno u vašem browseru napišite: http://localhost/joomla
Na prvoj stranici instalacijski program provjerava da li je server na koji instalirate Joomlu podešen kako treba. Kod vas ce sada sve biti u redu (ako instalirate na server kod nekog hosting provajdera, lako se može desiti da nešto dodatno treba podesiti).
Stisnite "Next". Druga stranica je licenca pod kojom je izdata aplikacija (GPL).
Stisnite "Next". Na trecoj stranici (Step 1)trebate upisati podatke o vašoj bazi podataka.
Host: localhost
MySQL user name: root
MySQL password: (ostavite prazno)
MySQL Database name: joomla (ili ime koje ste dali kada ste kreirali bazu podataka)
MySQL Table prefix: (ostavite kako je, jos_).
Ostale parametre (Drop existing tables, ...)takoder možete ostaviti na vec postavljenim vrijednostima.
Kliknite na "Next", i zatim OK. Na slijedecoj stranici (Step 2)trebate upisati ime vaše web stranice, npr. "Moja web stranica" (to možete kasnije promijeniti).
Stisnite "Next". Na ovoj stranici (Step 3)možete ostaviti sve kako je osim admin password. Tu trebate upisati lozinku koju cete koristiti prilikom administracije vaše web stranice. Pošto ova web stranica nece biti na internetu, nego samo na vašem kompjuteru, možete izabrati nešto jednostavno i lako zapamtljivo. U email adresu upišite bilo koju email adresu.
Stisnite "Next". Instalacija je skoro gotova. Još je samo potrebno izbrisati direktorij (ovo ne možete i ne smijete preskociti) gdje su smješteni fajlovi potrebni za instalaciju Joomla-e. To je u našem slucaju c:\xampp\htdocs\joomla\installation.
Instalacija je gotova. Možete poceti dodavati sadržaj na vašu web stranicu. Upišite http://localhost/joomla i vidjet cete pocetnu Joomla stranicu.
O tome kako treba konfigurirati Joomla-u i kako dodati vaš sadržaj bit ce rijeci u slijedecem clanku.
Ako ste slijedili ove upute, molio bih vas da komentirate ovaj clanak, bez obzira da li vam je uspjelo instalirati ili ne. Ukoliko nist uspjeli, napišite što vam nije bilo jasno da bismo mogli popravit clanak.



View the original article here

Kako izabrati hosting za web stranicu

Hosting je usluga koja se odnosi na prostor za Vašu web stranicu. To znaci da Vam hosting provajder iznajmljuje mjesto na svom serveru (ili ako ste zahtjevniji korisnik citav server) na kojem možete smjestiti svoju web stranicu. Cesto je uz mjesto (koliko megabajta na disku) naveden i dozvoljeni mjesecni promet
.
Postoji ogromna ponuda na tržištu i nije lako izabrati pravo rješenje. Najjeftinije rješenje nije uvijek i najbolje, i ako za pocetak nije neophodno ulagati puno novaca.

Ovdje je kratki pregled stvari na koje trebate paziti kod odabira hostinga.

1. Kod odabira hostinga treba imati u vidu kakav tip web stranice želite. Da li zelite samo staticke HTML web stranice, ili pak želite CMS aplikaciju. Prvo rjesenje je dobro ako cete u nekom HTML editoru (FronPage ili slicno) napraviti nekoliko stranica, i njih ne želite cesto mijenjati i ne želite cesto dodavati nove stranice.
Ako to nije slucaj, onda bih svakako savjetovao da izaberete jednu od besplatnih CMS aplikacija. Hosting koji podržava takve aplikacije je nešto skuplji, ali Vaša internet prezentacija ce biti puno lakša za održavanje, nove sadržaje cete moci dodati u roku od nekoliko minuta, i sve to iz vašeg browsera. To svakako vrijedi tih 3-4 dolara mjesecno.
Mnogi web hosting provajderi daju uz host i takozvane web builder aplikacije. S tim aplikacijama možete dosta brzo napraviti jednostavnu web stranicu, koja uz to i dobro izgleda. Mana im je što nisu dovoljno fleksibilni, i ako kasnije želite proširiti svoju stranicu s novim sadržajima, npr. web šoping aplikacijom, newsletter-om i slicno, to cesto nije moguce. Takoder, mnogi provajderi hosting sa web builderom naplacuju skuplje nego hosting sa CMS aplikacijom.

2. Druga stvar na koju treba paziti je koliko mjesta dobijate na serveru. Ako ce Vasa prezentaija sadrzavati samo tekst, to onda i nije problem, svaki hosting ce Vam biti odgovarajui. Ali ako zelite staviti slike, ili video trebate izraunati koliko ce Vam mjesta trebati. Ni u kom slucaju ne treba stavljati fotografije koje ste napravil digitalnim fotoaparatom direktno na server, jer su one prevelike i necete dobiti nista na kvalitetu prikaza tih slika na monitoru. Jedna fotografija od 5 megapixela je veca od 2 MB. Ako takvu sliku stavite na svoju web stranicu, vrijeme ucitavanja stranice ce biti veoma dugacko, a slika se i onako nece moci prikazati u originalnoj razlucivosti. Zato je slike potrebno smanjiti na max 1024x768 pixela. Mnoge CMS aplikacije podrzavaju dva formata slika, jednu manju sliku koja ce biti prikazana u tekstu i jednu vecu koja ce biti prikazana u novom prozoru kad se klikne na manju sliku.

3. Treca stvar je dozvoljeni promet na serveru. Ako Vasa internet prezentacija ima puno slika i videa, i pored toga je jos i dobro posijecena, moze se desiti da predjete dozvoljeni mjesecni promet. Ako Vasa web prezentacija ima 30 strana i na svakoj strani 2-3 manje slike, i uz to nema vise od 20-30 posjetitalja dnevno, vjerovatno e Vam biti dovoljan mjesecni promet od 500 MB. Ali ukoliko imate video ili velike slike, i imate nekoliko stotina ili tisuca posjetitelja dnevno, mjesecni promete biti puno, puno veci. Ali ukoliko imate puno posjetitelja, to ce Vam sigurno donijeti direktnu ili indirektnu zaradu od web stranice, tako da se onda o cijeni hostinga ne morate brinuti.



View the original article here

Tuesday, September 28, 2010

Što je potrebno znati prije nego što počnete

Mnogi misle da je za izradu web stranice potrebno znanje HTML-a, php-a ili nekog drugog programskog jezika. To je bilo tako do prije nekoliko godina. Sada postoje gotove aplikacije , CMS - content managment system, ili sistem za upravljanje sadržajem, koje može koristiti svatko tko zna koristiti word ili nekakv drugi slican program. Postoji nekoliko veoma popularnih besplatnih CMS aplikacija, na primjer Joomla ili Drupal. Takoder, postoje blog aplikacije, npr. WordPress koje vam omogucuja da vodite svoj internet dnevnik, ali za to Vam nije potrebno da napravite svoj sajt, dovoljno je da se registrirate na nekom od popilarnih blog servisa.

Ovdje je kratka lista o tome što vam je potrebno da biste poceli sa izradom svoje internet stranice:

1. Tema stranice - razmislite o cemu ce biti rijec na Vašoj web stranici
2. Host - server na kojem ce se nalaziti Vaša web stranica
3. Web domain - web adresa Vaše stranice
4. CMS Aplikacija (ili Web builder)
5. Template za aplikaciju - odreduje izgled Vaše web stranice
6. Sadržaj - pripremite tekstove koje cete publikovati
7. Malo dobre volje i strpljenja na pocetku



View the original article here