Prvi korak u izradi Vaše web stranice je izbor imena domene. Domena se sastoji od dva ili više dijelova razdvojenih tockom, npr. www.moja-domena.com . Drugi dio domene je oznaka grupe(top level domain) kojoj domena pripada. Najpopularnije grupe su .com (commercial), .info, .net, .org (organization), .gov (goverment), .edu (education). Postoje takodjer grupe koje oznacavaju regionalnu pripadnost domene, najcesce sa oznakom drzave. Tako .hr domene oznacavaju web stranice iz Hrvatske, .yu domena oznacava Jugoslaviju (sada Srbiju, ne znam da li Srbija ima novu domenu), .ba je Bosna i Hercegovina i tako dalje.
Na internetu sada vec postoje milijuni web stranica, i vrlo vjerovatno da je ime koje biste željeli da rezervirate za svoju domenu vec zauzeto. Ako želite da ime domene bude na engleskom i da završava na .com, vrlo cete teško pronaci slobodno ime. Na srecu, možete kombinirati dvije ili više rijeci, i tada je vec puno lakše.
Pravila o imenima domena:
Ime domene sastoji se samo od znakova iz skupa koji cine: 26 slova engleske abecede (pri cemu se ne razlikuju velika i mala slova), znamenke "0"-"9" i znak "-"; sastoji se od najmanje 2, a najviše 65 znakova; prvi i zadnji znak u nizu ne može biti "-".Registracija domene se može izvršiti kod ovlašcenog registratora.
Više o registraciji .hr domena:
Tipovi domena: http://www.dns.hr/pregled_domena.html
Procedura: http://www.dns.hr/registracija.html
Registracija domene za fizicku osobu je besplatna, ali moguce je registrirati samo jednu domenu.
Mnogo je jednostavnije registrirati .com, .net, .info, .org ili .biz domenu. Za registraciju tih domena sve što Vam je potrebno je kreditna kartica i citav posao možete završiti za nekoliko minuta. Cijena domena nije velika, krece se izmedu 8 - 20 dolara za godinu dana. Najcešce je oko 10 dolara. Mnogi hosting provajderi daju besplatnu registraciju domene ako platite za hosting.
0 comments:
Post a Comment