Joomla je izuzetno popularna CMS aplikacija sa ogromnim izborom dodatnih modula, kako besplatnih, tako i komercijalnih. Do sada, kad god sam tražio bilo kakvo rješenje za web stranice, našao sam odgovarajuci Joomla modul.Tako postoje moduli za forume, web šopove, vremensku prognozu, moduli za ankete, za mape, za integraciju drugih web aplikacija, npr. foto galerija, i još puno, puno toga.
Instalacije Joomla-e je jako jednostavna, ako su zadovoljeni neki preduvjeti. Ako želite da koristite Joomla-u, prije nego što izaberete hosting provajdera, raspitajte se da li je moguce kod njega instalirati Joomla-u, i da li može pokazati vec neku web prezentaciju koja radi sa Joomla-om. Kod velike vecine hosting provajdera nece biti problema, a neki se i reklamiraju kao "Joomla friendly". Npr., ja imam nekoliko web stranica na http://www.godaddy.com, a tamo je moguce instalirati Joomla-u na svoj hosting nalog sa nekoliko klikova mišem.
Ako želite instalirati Joomla-u na svom kompjuteru, uputstvo o tome možete naci ovdje
Ako koristite Joomla-u necete se morati puno brinuti ni o diazjnu vaše web stranice: postoje tisuce gotovih Joomla template-ova (dizajnerskih šablona), i vrlo vjerovatno cete naci neki koji odgovara vašem ukusu i vašim potrebama. Svrha template-a je da odvojite izgled od sadržaja vaše stranice.
Instalacija template-a je vrlo jednostavna, i oni se mogu izmjeniti za nekoliko sekundi. Pri tome sadržaj vaše stranice ostaje sacuvan, samo se izgled promijeni. Mnogi template-i se placaju (cijena je obicno izmedu 30 i 50 USD), ali postoje i stotine besplatnih. Na ovoj stranici možete naci preko 1400 besplatnih template za Joomla-u: Joomla24.com.
Nakon što instalirate Joomla-u i template koji ste odabrali, treba da smislite organizaciju vaše stranice. U Joomli postoje sekcije (section) i kategorije (category) u koje možete organizirati tekstove na vašoj stranici. To u praksi izgleda otprilike ovako: npr. pravite stranicu o motornim vozilima. Prvo napravite sekcije npr. "Automobili", "motorcikli", "kamioni", "servisi", "saloni", itd.. Zatim unutar svake sekcije trebate napraviti jednu ili više kategorija. Npr. u sekciji "automobili" napravite kategorije "mali automobili", "srednja klasa", "luksuzni automobili", "terenci", itd. I zatim možete poceti pisati tekstove. Tako ako napišete tekst o Fiat Puntu, njega cete staviti u sekciju "automobili", kategorija "mali automobili".
Ako kasnije želite da promijenite organizaciju tekstova, necete imati problema, jer tekstove jednostavno možete prebaciti u drugu sekciju ili kategoriju.
Joomla sadržava WYSIWYG editor za pisanje tekstova, što znaci da ce pisanje tekstova biti slicno pisanju tekstova u Wordu. Svaki tekst je podijeljen u dva dijela. Prvi dio je obavezan i sadrži ili citav tekst ili kratki uvod u tekst koji je napisan u drugom dijelu. To je zato dobro jer možete na veoma pregledan nacin prikazati više tekstova na jednoj stranici. Posjetitelj vidi listu tekstova sa kratkim uvodom, i kada klikne na naslov otvori mu se kompletan tekst.
Nakon što napišete nekoliko tekstova trebate definirati menije. Struktura menija može odgovarati strukturi skcija i kategorija, ali ne mora. Meniji u joomli su jako fleksibilni, tako da možete definirati da se prilikom klika na meni otvori jedan tekst, lista tekstova u kategoriji, lista tekstova u sekciji, možete cak prikazat sadržaj neke druge internet stranice unutar vaše stranice i još puno, puno toga. Detaljan opis svih mogucnosti joomle možete naci na http://www.joomla.org
0 comments:
Post a Comment